Florina a suferit un accident la varsta de 2 ani – o explozie de butelie, in urma careia a ramas cu arsuri pe fata si maini.

“La acea data am fost internata in spital unde mi-au fost tratate ranile (accidentul a fost imediat dupa Revolutie si cred ca, in acele vremuri, oamenii erau concentrati pe Democratie si nu pe un om ca mine) In fine…au trecut anii iar eu am crescut. Am crescut si am inceput sa merg la scoala moment in care a inceput sa imi fie din ce in ce mai rusine de felul cum arat, mai ales ca unii colegi se uitau ciudat la mine.

Ma simteam atat rau cand vedeam ca ei se uitau la mine insitent….

Parintii mei au fost si sunt oameni de la tara si nu au avut niciodata posibilitatea de a ma duce la clinica specializata.”

Florina a gasit pe internet informatii despre Clinica Zetta si si-a dorit foarte mult sa ajunga aici. Cu toate ca se gandea ca nu isi poate perimite sa achite interventiile de care are nevoie pentru ca are un salariu minim pe economie, s-a programat totusi la o consultatie.

Aici a aflat o veste buna – Medicii voluntari ai Asociatei Zetta opereaza gratuit.

Coplesita de emotie, a completat formularul de inscriere in programul “Zetta – Ajuta-ne sa ajutam” si asteapta cu nerabdare prima interventie.

“Imi doresc din tot sufletul sa arat ca un om normal…nu ati vrea sa simtiti pe pielea voastra cat de rau ma simt…” – ne-a marturistit Florina acoperindu-si fata cu parul.

Medicii continua sa opereze pro-bono, facand operatii de reconstructie dificile pentru pacienti trecuti prin accidente grele, incendii, experiente de cancer soldat cu excizii, malformatii, etc; in acelasi timp, consumabilele au un cost ce nu poate fi evitat in orice interventie si sunt comandate pe masura ce donatiile se aduna prin donatii din partea unor oameni cu suflet mare ca voi

Doar impreuna o putem ajuta pe Florina sa isi implineasca visul!

Poti dona 2 euro trimitand un SMS cu textul “Zetta” la 8838. De asemenea, poti dona online sau direct in contul Asociatiei Zetta https://asociatiazetta.ro/donatii-online/

Ajuta-ne sa ajutam!

VREAU SA MA IMPLIC