Pe cine putem ajuta?

Asociatia Zetta ofera ajutor copiilor si adultilor cu situatii sociale precare, cu patologii complexe, pentru a putea beneficia de interventii chirurgicale reconstructive.

Operatiile de chirurgie reconstructiva realizate prin intermediul asociatiei noastre sunt pro bono, iar toate consultatiile sunt gratuite.

Majoritatea medicilor voluntari implicati in Asociatia Zetta isi desfasoara activitatea profesionala in cadrul Spitalului Zetta. In fiecare a treia vineri din luna, domnul dr. Dragos Zamfirescu realizeaza un numar de operatii pro bono de chirurgie reconstructiva,  pacientii fiind selectati de domnul doctor in urma consultatiilor realizate in prima vineri a fiecarei luni.

Cine poate beneficia de sprijinul Asociatiei Zetta?

Beneficiarii sprijinului Asociatiei Zetta sunt persoane cu situatii sociale speciale, care se confrunta cu diferite probleme medicale din sfera Chirurgiei Plastice si Microchirurgiei Reconstructive, ce sunt identificate in urma unei consultatii de specialitate pro bono prin intermediul asociatiei la Spitalul Zetta.

In functie de situatia sociala a unei familii (numarul membrilor acesteia si veniturile asociate), costurile operatiilor pot fi suportate total sau partial de catre Asociatia Zetta.

La baza stabilirii criteriilor de includere in categoriile de persoane eligibile pentru a primi suport din partea Asociatiei Zetta sunt informatiile puse la dispozitie de diverse institutii publice sau autoritati, precum Institutul National de Statistica (INS).

Pentru a raspunde cat mai multor solicitari, Asociatia Zetta calculeaza nivelul de incadrare in 3 praguri, dupa cum urmeaza:

1. Beneficiaza de acoperirea integrala a costurilor operatiei derulate prin intermediul Asociatiei Zetta, persoanele care se incadreaza intr-una din urmatoarele situatii:

• Persoana singura cu un venit net sub 2.400 lei
  • Familia formata din 1 adult si 1 copil minor cu un venit net sub 3.050 lei
  • Familia formata din 2 adulti fara copii cu un venit net sub 4.200 lei
  • Familia formata din 2 adulti si 1 copil minor cu un venit net sub 5.200 lei
  • Familia formata din 2 adulti si 2 copii minori cu un venit net sub 6.100 lei

2. Vor achita partial devizul Zetta (procentul exact se va calcula in functie de numarul membrilor familiei si de venitul net total al acestora) persoanele care se incadreaza intr-una din urmatoarele situatii:

• Persoana singura cu un venit net cuprins intre 2.400 – 3.300 lei
  • Familia formata din 1 adult si 1 copil minor cu un venit net cuprins intre 3.050 – 4.300 lei
  • Familia formata din 2 adulti fara copii cu un venit net cuprins intre 4.200 – 5.350 lei
  • Familia formata din 2 adulti si 1 copil minor cu un venit net cuprins intre 5.200 – 7.100 lei
  • Familia formata din 2 adulti si 2 copii minori cu un venit net cuprins intre 6.100 – 8.700 lei

3. Vor achita in totalitate devizul Zetta, dar partial manopera chirurgilor (procentul exact se va calcula in functie de numarul membrilor familiei si de venitul net total al acestora) persoanele care se incadreaza intr-una din urmatoarele situatii:

• Persoana singura cu un venit net cuprins intre 3.300- 3.500 lei
  • Familia formata din 1 adult si 1 copil minor cu un venit net cuprins intre 4.300 – 4.850 lei
  • Familia formata din 2 adulti fara copii cu un venit net cuprins intre 5.350 – 6.200 lei
  • Familia formata din 2 adulti si 1 copil minor cu un venit net cuprins intre 7.100 – 7.500 lei

Cei interesati sa primeasca suport din partea Asociatiei Zetta, sunt rugati sa ne contactateze telefonic la 0744.348.448 sau la adresa de e-mail contact@asociatiazetta.ro pentru a ne transmite toate informatiile necesare pentru a putea calcula contributia efectiva pe care Asociatia Zetta o poate acorda cazului social respectiv.

Acte necesare pentru a putea beneficia de sprijinul Asociatiei Zetta:

• Actele necesare privind componenta familiei: C.I. (carte de identitate), I. (buletin identitate), C.I.P (carte de identitate provizorie) sau certificat de nastere in cazul copiilor cu varsta sub 14 ani.
  • Adeverinta de venit
    • In cazul salariatilor adeverinta eliberata de angajator in care se va specifica salariul net realizat in luna anterioara, cu precizarea daca beneficiaza sau nu de bonuri de masa, precum si valoarea acestora
    • Talon de somaj
    • Talon de pensie + Decizie de pensionare