Rutina profesionala inalta inseamna si provocari spectaculoase sustinute de Asociatia Zetta. Rare pentru oamenii obisnuiti, deloc neobisnuite pentru medicii nostri voluntari.

Domnul Sevastian, pensionar in varsta de 64 de ani a fost operat prin intermediul Asociatiei Zetta de boala von Recklinghausen. Este vorba de o afectiune ereditara, o neurofibromatoza care in cazul dansului s-a manifestat printr-o tumora de 2.8 kg la membrul superior stang – brat si antebrat!

Masa si volumul formatiunii – care a crescut in timp – il deranjau si era nevoit sa isi taie manecile de la haine pentru a le putea imbraca. Avea dureri atunci cand facea efort – traiul la tara presupune munci dificile, extenuante.

Dr. Dragos Zamfirescu alaturi de echipa Zetta a realizat excizia cu migala. Defectul a fost acoperit cu lambouri locale si cu grefa de piele luata din pliul inghinal.

La 6 luni de la operatie, domnul Sevastian marturiseste ca traieste o noua viata.

Cuvintele domnului Sevastian sunt mai presus de orice! In videoclipul de mai jos ne marturiseste cum se simte la 6 luni postoperator.

Pacientul este si un donator al Asociatiei Zetta, oferind de trei ori contributii importante pentru operatii pro bono. Puteti face asta si voi, donand online aici sau in conturile:

CONT LEI: RO10 BTRL RON CRT 041 240 3901

CONT EURO: RO57 BTRL EUR CRT 041 240 3901