Unul dintre principalele obiective ale Asociației Zetta este acela de a-i susține pe tinerii medici care au ales domeniul chirurgiei plastice să se specializeze și să exceleze în acest domeniu.

Astfel, Asociația Zetta va oferi în acest an mai multe premii și burse pentru medicii cu merite deosebite în această specializare, în valoare totală de 7000 euro.

Premiile/Bursele Asociației Zetta pentru chirurgi plasticieni tineri (sub 40 de ani)

Premiul Rezidentul Plastician al anului 2018

Asociația Zetta este onorată să încurajeze prin acest premiu și această bursă pe rezidentul care s-a remarcat cel mai mult în acest an și să-i sublinieze excelența profesională. Acest premiu va încerca să recunoască și să onoreze rezidentul cu cea mai promițătoare combinație de calități profesionale și umane.

Câștigătorul va primi o bursa de 2500 Euro care să acopere cheltuielile necesare unui stagiu într-un centru de referință în Chirurgia Plastică, Chirurgia Mâinii sau Microchirurgie Reconstructivă din Europa.

Criterii de eligibilitate:

Rezident, care s-a remarcat din rândul colegilor in anul 2018 prin:

• icon-zettaCalitate, compasiune și angajament în îngrijirea pacienților
  • icon-zettaVolum de munca (operatii, gărzi, etc)
  • icon-zettaAplecare spre studiu individual, dar și dorința de a-i educa pe alții
  • icon-zettaRezultate în activitatea de cercetare, în cea de publicare de articole și cărți, precum și în lucrări prezentate la conferințe și congrese
  • icon-zettaCalități de leader
  • icon-zettaImplicarea în organizarea unor manifestări științifice
  • icon-zettaAcțiuni umanitare

Descarcă aici fișa de înscriere.

Trimiterea documentelor pentru nominalizare se face pana cel târziu pe data de 9 septembrie ora 20.00 la adresa de mail contact@asociatiazetta.ro

Premiul Chirurgul Plastician al anului 2018

Asociația Zetta este onorată să încurajeze prin acest premiu și această bursă pe chirurgul plastician tânăr (sub 40 de ani) care s-a remarcat cel mai mult în acest an și să-i sublinieze excelența profesională. Acest premiu va încerca sa recunoască și să onoreze medicul tânăr cu cea mai promițătoare combinație de calități profesionale și umane, stimulându-l să fie mai bun și să insufle un sentiment de mândrie de breaslă pentru întreaga comunitate de chirurgi plasticieni.

Câștigătorul va primi o bursă de 2500 Euro care să acopere cheltuielile necesare unui stagiu într-un centru de referință în Chirurgia Plastică, Chirurgia Mâinii sau Microchirurgie Reconstructivă din Europa.

Criterii de eligibilitate:

• icon-zettaCalitate, compasiune și angajament în îngrijirea pacienților
  • icon-zettaVolum de munca (operatii, gărzi, etc)
  • icon-zettaCalități de leader
  • icon-zettaImplicarea în organizarea unor manifestări științifice
  • icon-zettaAcțiuni umanitare

Descarcă aici fișa de înscriere.

Premiul Chirurgul Plastician cu cea mai buna activitate științifică în anul 2018

Acest premiu se va acorda prin achitarea cheltuielilor necesare participării la un eveniment științific european major al anului 2018 in domeniul chirurgiei plastice (excluzând chirurgia estetica), chirurgiei mâinii si microchirurgiei reconstructive.

Trimiterea documentelor relevante pentru nominalizare se face până cel târziu pe data de 9 septembrie ora 20.00 la adresa de mail contact@asociatiazetta.ro.

Premiul pentru Debut în carieră

Premiile/Bursele Asociației Zetta pentru chirurgi plasticieni aflați la maturitate (peste 40 de ani)

Asociația Zetta își propune să remarce și să onoreze pe chirurgii plasticieni aflați la maturitate (peste 40 de ani) prin acordarea următoarelor premii:

Premiul Chirurgul Plastician al anului 2018 pentru activitate științifică

Acest premiu este dedicat colegilor noștri cu o activitate științifică remarcabilă.

Premiul Mentorul anului 2018

Asociația Zetta își dorește să onoreze prin acest premiu medicul care a influențat semnificativ evoluția profesională și umană a medicilor rezidenți sau specialiști tineri și să recunoască rolul important al unui Mentor, în educația lor.

Calitățile care definesc un Mentor sunt:

• icon-zettaEmpatie pentru colaboratorii lor mai tineri
  • icon-zettaAjutor în setarea țintelor viitoare și a căilor prin care să le atingeți, respect pentru speranțele și visele voastre și sprijin în atingerea acestor obiective
  • icon-zettaCrearea un mediu propice pentru dezvoltare prin încurajarea întrebărilor, a dezbaterilor și a procesului de învățare
  • icon-zettaPersonalizarea metodelor de predare
  • icon-zettaGândire creativă
  • icon-zettaCritica constructivă care să vă ajute sa gândiți mai clar asupra problemelor profesionale și cele legate de carieră
  • icon-zettaAbilitatea de a îmbunătății încrederea în voi
  • icon-zettaAu creat un mediu stimulant pentru cercetare

Nominalizările pentru acest premiu se primesc de la actuali sau foști medici rezidenți și specialiști. Un medic poate nominaliza un singur Mentor.

Detaliile necesare nominalizării:

• icon-zettaNumele, poziția profesionala, mailul, telefonul personal
  • icon-zettaNumele și poziția profesională, academică etc a celui pe care îl nominalizează pentru Mentorul anului
  • icon-zettaNominalizarea este deschisă pentru orice fel de tip de practică medicală (academică, spitale de stat, clinci private)
  • icon-zettaScurt referat de motivare în care să explice și să ilustreze cu exemple:
    • Descriere a caracteristicilor și filosofiei mentorului
    • Cum s-a implicat direct în sprijinul dumneavoastră
    • Cum s-a comportat ca mentor, cât timp, câteva exemple de bună practică

Premiul pentru Întreaga Carieră

Acest premiu va fi acordat unui membru marcant si respectat al comunității chirurgilor plasticieni din România.

Anunțarea câștigătorilor pentru toate categoriile de premii se va face pe 12 septembrie.

Decernarea premiilor se va face in cadrul Galei Asociației Zetta in data de 19 septembrie, la Casa Doina din București, începând cu ora 19.00.